„E energija“ grupė

Atsinaujinančių energijos išteklių projektai

„E energija“ inicijuoja, vysto, finansuoja ir stato atsinaujinančių energijos išteklių projektus Lietuvoje, Lenkijoje ir Ukrainoje.

 

Per 25 veiklos metus grupės įmonės yra sukaupusios didelę patirtį dirbdamos kartu su pasaulinėmis atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo lyderėmis. „E energija“ bendradarbiauja su šilumos ir elektros tiekimo bei pramonės įmonėmis, taip pat investiciniais fondais, ieškančiais stabilių, ilgalaikę grąžą iš atsinaujinančių energijos išteklių kuriančių projektų.

 

Pirmasis 21,5 MW „E energija“ vėjo jėgainių parkas Šilutėje buvo vystomas kartu su „Enercon GmbH“ ir pradėjo veikti 2012 metais. 2019 metais, įgyvendinus tikslinės valstybės subsidijos sąlygas, parkas buvo parduotas investiciniam fondui „Quaero European Infrastructure Fund“, valdomam Šveicarijos investicinių fondų valdytojos „Quaero Capital“.

 

Sėkmingai ieškodama naujų finansavimo modelių 2018 metais „E energija“ užbaigė pirmąjį elektros energijos pirkimo sutarties (Power Purchase Agreement, PPA) pagrindu veikiantį vėjo jėgainių parką Pagėgiuose. Bendra parko galia – 4 MW. Tai buvo pirmasis be valstybės subsidijų išvystytas atsinaujinančių energijos šaltinių projektas Baltijos šalyse.

 

Plėsdamos veiklos geografiją ir ieškodamos naujų verslo galimybių grupės įmonės 2018-2019 metais pastatė 43 saulės elektrinių parkus Lenkijoje, kurių bendra galia siekia 42,4 MW. Projektas įgyvendintas bendradarbiaujant su „I+D Energias“ bei „Sun Investment Group“. Darbus sėkmingai užbaigus projektas 2020 metais buvo parduotas infrastruktūros fondui, valdomam „Aberdeen Standard Investments“.

 

2020 metais vystant 68,9 MW Telšių vėjo elektrinių parką, „E energija“ pritraukė pasaulinės energetikos rinkos lyderės „General Electric“ investicijas Lietuvoje, kuri kaip mažumos akcininkas kartu su „E energija“ kontroliuoja projektą, dalyvauja finansavimo struktūroje, tiekia šiai dienai galingiausias ir efektyviausias „Cypress“ vėjo turbinas ir rūpinsis užbaigto vėjo elektrinių parko priežiūra 25 metus. Planuojama, jog Telšių parkas pradės veikti 2021 metų pabaigoje. Sudaryta ilgalaikė (10 metų) elektros energijos tiekimo sutartis su Estijos valstybės įmone „Eesti energia“ (Enefit), kuri supirks visą vėjo elektrinių parke pagamintą „žalią“ elektros energiją.

 

„E energija“ grupė šiuo metu vysto apie 300 MW vėjo ir 40 MW saulės elektrinių projektų.

 

Centralizuotas šildymas

Daugiau nei 20 metų „E energija“ aktyviai dalyvauja atnaujinant ir modernizuojant savivaldybių šilumos ūkius, gaminant šilumą ir karštą vandenį bei tiekiant namų ūkiams pagal ilgalaikes šilumos ūkio nuomos ir koncesijų sutartis.

 

Nuo 2008 metų Europos Rekonstrukcijos ir Plėtros Bankas (European Bank for Reconstruction and Development, EBRD) kaip strateginis investuotojas prisidėjo „E energija“ grupei modernizuojant Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos savivaldybių centrinio šildymo sistemas, didinant šilumos energijos gamybos efektyvumą, pereinant prie biokuro panaudojimo šilumos gamyboje bei statant nepriklausomas biokuro katilines ir elektrines. Projektas buvo užbaigtas 2020 metais ir EBRD pasitraukė iš „E energija“ grupės akcininkų.

 

Šiuo metu „E energija“ grupė valdo šilumos ūkius, iš biokuro gamina ir tiekia šilumą miestams Lietuvoje ir Ukrainoje, vykdo centrinio šildymo katilinių modernizavimo projektus Lenkijoje bei kaip nepriklausomas šilumos gamintojas tiekia šilumą ir energiją iš biokuro Vilniaus, Klaipėdos ir Visagino miestams.

 

Pramonė ir inžineriniai sprendimai

Įvairialypę šilumos ir elektros gamybos projektų patirtį „E energija“ siūlo ir pramonės įmonėms. Šiandien grupės įmonės bendradarbiauja su pramonės įmonėmis, naudojančiomis garą ir šilumą gamybos procesuose. Tai popieriaus, maisto perdirbimo, metalo apdirbimo, alkoholio ir kitos pramonės šakos.

 

Grupės inžinerijos įmonės pirmauja įgyvendindamos projektus „iki rakto“: projektuodamos ir statydamos katilines, kogeneracines elektrines, gamina ir instaliuoja biokuro katilus bei susijusią įrangą šilumos gamybos ir pramonės įmonėms.

 

Gamybos padalinys, įsikūręs Panevėžyje, tiekia biokuro katilus, dūmų valymo ir kitą katilinių įrangą, taip pat nerūdijančio plieno įrangą ir gaminius vietos partneriams bei eksportui. Ilgalaikiai ryšiai su pramoniniais klientais užmegzti Lenkijos, Norvegijos, Švedijos, Danijos rinkose, sukaupta patirtis dirbant energetikos, jūrų, žvejybos, metalo ir kalnakasybos bei kitose pramonės šakose.